بارسلونا 3 – اتلتیک بیلبائو صفر: قهرمانی چهاردهم و خداحافظ!

پپ گواردیولا با بارسلونا به چهاردهمین عنوان قهرمانی خود به عنوان مربی رسید و این تیم را ترک کرد.

Pedro, Barcelona, Athletic Bilbao

بارسلونا توانست در شب خداحافظی پپ گواردیولا، برای بیست و ششمین بار فاتح کوپا دل‌ری شود. آنها اتلتیک بیلبائو را در بیسنته کالدرون سه بر صفر شکست دادند و رکورد جدیدی در زمینه تعداد قهرمانی به دست آوردند.

بارسلونا بازی را با سرعتی دیوانه‌وار آغاز کرد و ابتدا لیونل مسی با فراری سریع و ضربه‌ای که از کنار دروازه به بیرون رفت هشدار لازم را به بیلبائو داد. سپس ضربه پدرو که در راه دروازه بود را مدافعان دفع کردند و در نهایت روی کرنر حاصل، خود پدرو با ضربه‌ای محکم دروازه بیلبائو را در دقیقه 3 گشود. ایرایسوس تلاش کرد توپ را بگیرد اما ضربه بیش از حد محکم بود.

باسکی‌ها تلاش کردند بازی را در دست بگیرند ولی با وجود دفع‌های ناقص خوسه پینتو، بیلبائو نمی‌توانست موقعیتی جدی ایجاد کند.

بارسلونا از باز بودن دفاع اتلتیک استفاده کرد و مسی به پیش تاخت و ضربه او که در راه دروازه بود را ایرایسوس به سختی از گوشه دروازه به بیرون زد. اندکی بعد و در دقیقه 20 بود که مسی روی پاس استادانه آندرس اینیستا از آفساید گریخت، توپ را با بیرون پای چپ کنترل کرد و سپس از گوشه محوطه شش قدم با پای راست به سقف دروازه کوبید.

تنها پنج دقیقه بعد بود که بازی سه بر صفر شد. پدرو این بار سانتر چابی را به گوشه دروازه فرستاد.

بیلبائو بلافاصله دست به حمله زد و مارکل سوسائتا یک بار پینتو را مجبور به واکنشی خوب کرد. اما آنها ممکن بود گل چهارم را هم بخورند. مسی از فرناندو آموربیتا گذشت ولی ضربه او ارتفاع لازم برای مغلوب کردن ایرایسوس را نداشت.

سپس فرناندو یورنته که در طول بازی تک و تنها بود موقعیتی عالی یافت. او روی پاس ایکر مونیایین توپ را گرفت و جرارد پیکه را پشت سر گذاشت و سپس سرنگون شد. داور اعتقادی به پنالتی نداشت اما تصاویر آهسته نشان می‌داد که هم پیکه روی او خطا کرده، و هم خود یورنته با اغراق به زمین افتاده.

مارسلو بیلسا در بین دو نیمه دو تعویض انجام داد و اینیگو پرس و آندر اررا را به زمین فرستاد. این دو بازیکن به سرعت روند بازی را تغییر دادند و نگذاشتند بارسا مالکیت توپ را تا حد زیادی در اختیار داشته باشد.

اررا در همان ابتدا پاسی عالی را به ایبای گومس سپرد اما ضربه او از روی سر پینتو پیش‌تاخته به گل تبدیل نشد.

بارسا با آسودگی به دنبال حفظ سه گل برتری بود و حتی می‌توانست گل چهارم را هم بزند. یک بار ضربه پدرو را با تکلی در آخرین لحظه برگرداندند و مانع هت‌تریک او شدند، و یک بار هم لیونل مسی از چهار بازیکن عبور کرد اما ایرایسوس به سختی جلوی گل او را گرفت.

در نهایت هم ضربه سر جان آرتنه‌چه که موقعیتی عالی داشت با برخورد به زمین به بیرون رفت. او به آسانی می‌توانست دروازه پینتو را باز کند.

به این ترتیب بود که گواردیولا به جام چهاردهم خود در طول 4 سال گذشته رسید. او که در جشن پایان دیدار تشویق ویژه‌ای شد موقعیت را به عنوان موفق‌ترین مربی تاریخ بارسلونا محکم کرد و سکان هدایت را به تیتو ویلانووا سپرد. آینده مارسلو بیلسا هم در بیلبائو نامشخص است؛ هرچند او این تیم را به دو فینال بزرگ رساند.

/ 0 نظر / 15 بازدید