یادداشت روز: آنچه ویلانووا پیش از آغاز فصل جدید باید انجام دهد

کاتالان ها زیر نظر تیتو ویلانووا به تمرینات بازگشته اند ولی میخواهند چندین مساله را قبل از آغاز لالیگا در ماه آینده حل کنند.

Tito Vilanova, Barcelona
Getty Images

تقریبا استراحت بسیار کوتاهی بود و اکنون بارسلونایی ها پیش از آغاز فصل 13-2012 با مربی جدید ولی با همان اهداف قدیمی به تمرینات بازگشته اند.
حکمرانی باشکوه پپ گواردیولا با پایانی خوب با قهرمانی بارسا در کوپا دل ری،یکی از 4 جامی که در فصل آخرمرد 41 ساله در نیوکمپ کسب شد، در ماه می گذشته  پایان یافت. اگرچه دو تا از بزرگترین این جام ها از دست بارسا رفتند ولی اکنون آنها در فکر بازپس گیری آن جام ها هستند.

بارسلونا لالیگا را به سرسخت ترین رقیب خود رئال مادرید واگذار کردند و در نیمه نهایی لیگ قهرمانان هم به برنده ی نهایی این جام یعنی چلسی باختند و حذف شدند.پس با جانشین شدن تیتو ویلانووا به جای دوستش از ماه آینده، این دو جام در صدر لیست آنها خواهد بود.

ولی قبل از آن مربی جدید باید مسائلی فروی را حل کند. بابررسی ای که روز سه شنبه بر روی مسائل رئال مادرید انجام دادیم اکنون سایت گل وضعیت بارسلونا را برای تیتو ویلانووا، قبل از آغاز لالیگا و سوپرکاپ اسپانیا که در ماه آگوست برگزار میشود، بررسی میکند بازیکنی که بتواند در خط دفاعی و خط میانی بازی کندبارسلونا برای یافتن یک مدافع مرکزی که در دراز مدت جانشین کارلس پویول 34 ساله که در یورو هم به دلیل مصدومیت زانو حضور نداشت ، در بازار نقل و انتقالات حضور دارد.

بارسا میتواند بر روی هافبک دفاعی خود خاویر ماسپرانو برای پر کردن این پست حساب کند کما اینکه وی در اغلب اوقات در فصل 12-2011 به طور خیره کننده ای این وطیفه را انجام داد، در حالی که به نظر میرسد جرارد پیکه هم با درخشش در مسابقات یورو 2012 با تیم ملی اسپانیا بر نگرانی های مبنی بر آمادگی و فرم سال قبل خود غلبه کرده است.

با این حال، به نظر میرسد کاتالان ها اگر مدافعی را به ترکیب خود اضافه نکنند  باز هم از کمبود مدافع مرکزی به مانند اکثر اوقات فصل قبل رنج ببرند.

خاوی مارتینز هدف اصلی آنهاست، که میتواند به عنوان بازیکن دو پسته هم در دفاع مرکزی و هم به عنوان هافبک بازی کند. پستی که با رفتن سیدو کیتا بارسلونا به دنبال خدمت گرفتن بازیکنی برای پر کردن آن است. این هافبک اتلتیک بیلبائو که اکثر فصل گذشته را در پست مدافع بازی کرد با مبلغ 40 میلیون یورو که مبلغ بند جدایی زود هنگام او است خواهد آمد- که این مبلغ هم برابر با کل بودجه ی نقل و انتقالات بارسلونا در فصل تابستان است.

ویلانووا روز سه شنبه تاکید کرد که بازیکنی که بتواند در دو پست بازی کند ایده آل ما خواهد بود ولی مدعی شد که تیم او گزینه های دیگری را هم مد نظر دارد. مدافع کرواسی دژان لوورن که در لیون بازی میکند و دو بازیکن آرسنال فرمائلن و کوژیلنی هم بازیکنانی هستند که با آنها مذاکره شده است.

هر سه ی این بازیکنان مدافعان تخصصی هستند، و به نظر میرسد که ماسچرانو در فصل آینده بیشتر به عنوان هافبک بازی کند. بارسا همچنین در فکر انتقال اوریل رومئو که پرورش یافته ی لاماسیاست و هم اکنون در چلسی بازی میکند و قابلیت بازی هم در دفاع و هم در هافبک را دارد میباشد، ولی به نظر میرسد از گزینه ی بازپس گیری مدافع زیر 21 سال تیم ملی اسپانیا راکه در ماه می با اسپورتینگ خیخون به لیگ پایین سقوط کرد منصرف شده است.خدمت گرفتن مهاجمی برای حمایت از مسیلیونل مسی در فصل 12-2011 چندید رکود گل زنی را جابجا کرد ولی فصل را بدون جام هایی که دلش میخواست- لالیگا و لیگ قهرمانان- به پایان برد، که به سختی میتوان گفت از دست دادن این جام ها تقصیر او بوده است: مسی در دور برگشت نیمه نهایی لیگ قهرمانان در مقابل چلسی یک پتالتی را از دست داد ولی بازیکنی بی همتا در بارسلونا بوده است، هر چند تیم گواردیولا در بعضی از اوقات فصل بیش از اندازه بر او تکیه داشت.

با توجه اینکه ویا که به دلیل شکستگی پا در دسامبر سکو نشین شد، پدرو هم درگیر آمادگی بدنی خود بود، ابراهیم آفلای هم با یک مصدومیت جدی از ترکیب تیم خارج بود، الکسیس سانچز در یک نقش غیر خودخواهانه در کناره های زمین بازی کرد و سسک فابرگاس هم مجبور شد تا در خط حمله بازی کند، بارسا دو تن از بازیکنان جوان خود ایساک کوئنکا و کریستین تیو را فراخواند. ولی هر دوی آنها جوان و خام بودند و بعضی اوقات که تیم حریف دفاع چند لایه داشت و بازی مبتنی بر مالکیت توپ جوابگو نبود احساس میشد بازیکنی مورد نیاز است که بتواند بصورت مستقیم تر به دروازه حمله ور شود.

پدرو در فینال کوپا دل ری به فرم خود بازگشت و در یورو 2012 هم برای اسپانیا خوش درخشید و با اینکه که ویا هم به طور کامل به تمرینات تیمی بازگشته، ولی بارسا کماکان میتواند جایگزینی برای مهاجم سابق والنسیا و  مسی که همیشه نمیتواند به تنهایی همه ی کارها را انجام دهد جذب کند.

اگر بارسا چیزی را در تیم های جوانان خود کم دارند آن چیز یک مهاجم خدادادی است و اکنون بارسایی ها میتوانند بازیکنی را به خدمت بگیرند تا آن نقطه را پوشش دهد همان طور که هنریک لارسن در زمان فرانک ریکارد در آن ناحیه به خوبی بازی میکرد.

بویان کرکیچ بازیکن سابق بارسا هم میتواند مفید واقع شود. مهاجم کاتالان که هم اکنون در رم بازی میکند ممکن است که در 2013 بازگردد ، ولی یک مهاجم نوک باتجربه یا یک استعداد جوان –مانند پاکو آلکاسر بازیکن والنسیا که باشگاه به طور ناموفقیت آمیزی تلاش کرد تا او را در معامله ی  یوردی آلبا وارد کند-مورد نیاز است اگر که بارسا نخواهد در این تابستان پول زیادی خرج یک مهاجم بکند. دیگو فورلان قبلا به عنوان یک گزینه ی کوتاه مدت در نظر گرفته شد ولی در حال حاضر وی به تیم برزیلی اینتر ناسیونال پیوسته و دیمیتار برباتف بازیکن  جدایی طلب منچستر یونایتد هم میتواند نقش مورد نظر را ایفا کند.سر و سامان دادن به هزینه های تیمساندرو راسل در ماه گذشته اعلام کرد که بارسا برای نقل و انتقالات این تابستان 40 میلیون یورو در اختیار دارد. هر چند رئیس اعلام کرد که بارسا میتواند در صورت نیاز از بودجه ی فصل بعد هم استفاده کند، در حالی که مقداری پول کنار گذاشته شده تا در طی دو سال آینده نیمار را به خدمت بگیرند.

با مقادیر قابل توجهی بدهی که باید پرداخت شوند راسل مصمم است تا این تابستان مقداری پول را بازیابی کند- احتمالا به قصد تامین مالی بعضی معاملات احتمالی پیش از آغاز فصل پیش رو.

دو نفری که به احتمال زیاد از بارسا جدا خواهند شد آدریانو و ابراهیم آفلای هستند.هر دو نفر دوست دارند در نیوکمپ  بمانند، ولی این دو بازیکن مورد نیاز نیستند و امید میرود که این دو بازیکن در حدود 14 میلیون یورو به فروش برسند- مبلغی که هزینه شد تا یوردی آلبا مدافع چپ والنسیا را به خدمت بگیرند.

بازیکن دیگری که ممکن است از بارسا برود تیو است، اگرچه این بازیکن یکی از گزینه های بارسا است و باشگاه حتی اگر او را بفروشد گزینه ای مبنی بر خرید مجدد او در قراردادش قرار خواهد داد. اتلتیکو مادرید بسیار مشتاق است تا این بازیکن را به خدمت بگیرند.وارد کردن فلسفه شخصی به بازی تیمپپ گواردیولا و تیتو ویلانووا در پنج سال گذشته جدایی ناپذیر بوده اند- یک سال در بارسای بی و چهار سال هم در تیم اول باشگاه.  او تاکید کرد که حتی رئیس بارسلونا هم نخواهد شد و در فصل 13-2012 هم به جای استراحت در جای دیگری مربیگری خواهد کرد. پس شرایط  دست به دست هم دادند تا تیتو از سایه خارج شود و جانشین دوست خوبش شود.

خیلی از باریکنا بارسا مانند آندرس اینیستا، مسی و سسک زیر نظر ویلانووا در تیم های پایه کار کرده اند. همگی آنها او را ستایش کرده اند، و دانش وسیع این هافبک سابق و دقت او در جزئیات را مورد ستایش قرار داده اند. هر چند او کمبود پپ گواردیولا که برای بسیاری از بازیکنان فعلی بعد از درخشش او به عنوان یک هافبک خوش استیل و یک کاپیتان کاریزماتیک  در نیوکمپ بین سالهای 1992 تا 2001 یک بت محسوب میشود را احساس خواهد کرد.

به خاطر نقش آفرینی های ویلانووا تیری آنری او را "دوقلوی پپ" نامیده بود، ولی اکنون مربی جدید باید بداند که باید نشان دهد که او خودش است و فلسفه و ایده های خودش را در نیوکمپ تزریق کند. نقشه این است که او یک جایگزین مشابه با کمترین تغییرات تکنیکی و تاکتیکی باشد، ولی ویلانووا باید حمایت و احترام تیم بارسلونا به عنوان بهترین تیم جهان زیر نظر پپ را داشته باشد. این مساله وظیفه ی سختی برای دنبال کردن است.سر و سامان دادن به اوضاع داخلیگواردیولا در سال آخر حضور خود در نیوکمپ مشکلاتی با دنی آلوز و جرارد پیکه داشت، ولی هر دو بازیکن قرار است در تیم ویلانووا نقش محوری داشته باشند و مربی جدید باید مطمئن باشد که در فصل 13-2012 تمام بازیکنانش در مسیر مشابهی قدم برمیدارند. دیسیپلین و نظم پذیری پیکه بعد از دیدن تصاویر موج سواری و سوار شدن او بر روی جت اسکی  زیر سوال رفت، در حالی که وی در فصل گذشته درگیر مسائل آمادگی جسمانی هم بود.

آلوز همانند سال 12-2011 قویا در پی خروج از باشگاه در پایان فصل بود. اگر چه ادعاهای او برخلاف این مساله بود، بازیکن برزیلی در اوایل امسال قصد جدایی از باشگاه کاتالان را داشت.

پیکه در یورو 2012 موفق ظاهر شد و دنبال این است که بهترین فرم خود را باز یابد. ویلانووا امیدوار است چنین اتفاقی برای آلوز هم بیافتد زیرا که اتحاد کلید موفقیت باشگاه در فصل پیش رو خواهد بود.

با توجه به اینکه به نظر میرسد مادرید در بهترین فرم سالهای اخیر خود تحت نظر مورینیو است، بارسا در فصل آینده باید متحد باشد و این مساله به این بستگی دارد که ویلانووا دیسیپلین و نظم خود را از ابتدا به تیم تزریق کند.

/ 0 نظر / 12 بازدید